Колбун М. Д., Околітенко Н. І., Ярешко А. Г.
Інститут інформаційно-хвильових технологій, м. Київ
Українська медична стоматологічна академія, м. Київ
Встановлено стабільну біологічну властивість відновлення чутливості резистентних до антибактеріальних препаратів мікобактерій туберкульозу під впливом слабкого електромагнітного поля (ЕМП).
Проблема боротьби з туберкульозом у цілому світі стоїть надзвичайно гостро через те, що збудник цієї хвороби втратив чутливість до препаратів, які ще недавно давали високий лікувальний ефект. Причину визначено: еволюція в мікросвіті (а, ймовірно, і макросвіті) йде не тільки по «вертикалі» – через появу і відбір корисних для виживання виду мутацій та їх передачу наступним поколінням, а й по «горизонталі» – через безпосереднє перенесення генів від особини до особини і стрімке їх поширення в популяціях мікроорганізмів, спричинене швидкою змінюваністю поколінь. Висвітлено й механізм цього глобального явища: поширення генетичної інформації здійснюється через позахромосомні ДНК – плазміди, зокрема R – плазміди типу пеніциліназної плазміди стафілококів, яка трансформується різними бактеріофагами; через вірусні транспозони й бактеріальні інтегрони – ділянки, спроможні впроваджуватися в ДНК інших бактерій та плазмід й переміщатися з місця на місце. У такий мобільний генетичний елемент бувають вбудовані цілі касети генів, які опираються антибіотичному комплексу. Глибокі дослідження в цьому напряму проведено в багатьох авторитетних інститутах та лабораторіях світу. Старі антибіотики на туберкульозну паличку вже не діють, нові ж перестають діяти через короткий час, і масовий тиск фармацевтичних препаратів прискорює цей процес, ставши одним з антропогенних факторів еволюції.
Загальну картину поки що «змазує» «розкиданість» у різних країнах даних про втрату чутливості збудника туберкульозу до антибактеріальних препаратів, однак тенденція виражена чітко: збудники або втратили чутливість до фармацевтичних препаратів, або втрачають її з катастрофічною швидкістю. Прискорює процес те, що медицина зловживає фармакологічними засобами, а також під тиском реклами люди вдаються до сильнодіючих препаратів, часто, на власний розсуд визначаючи тривалість курсу лікування».
Факт розшифровки людського геному, де виявлено понад дві тисячі генетичних програм вірусів та бактерій, схиляє суперечки навколо них до того, що місія мікросвіту полягає в адаптації високоорганізованих живих систем до умов довкілля, які постійно змінюються. Кордони між вірусом чи мікроорганізмом, який вбудовує свою генетичну програму в ДНК людської клітини, виконуючи там якусь необхідну для її життєдіяльності функцію (наприклад антигенна диференціація в тимусі ссавців, що з’являється в клітинах на певній стадії їх дозрівання, контролюється вірусами С-типу) та геном, розмиваються. Розмиваються кордони між мікросвітом і макросвітом, між середовищем внутрішнім і зовнішнім, а це означає, що саме життя ставить проблему зміни біологічної парадигми, на якій ґрунтується сучасна медицина. Від парацельсівської установки на «виривання хвороби з коренем» за допомогою сильнодіючих препаратів необхідно переходити до пошуків способів взаємодії людського організму з усіма чинниками, які на нього впливають насамперед бактеріями та вірусами, бо вони є такою ж складовою нашого внутрішнього середовища, як і вода. Особливо це стало зрозуміло у зв’язку з втратою чутливості збудника туберкульозу до антибіотиків і хіміопрепаратів протитуберкульозної дії.
Другою теоретичною передумовою наших досліджень став перевірений багаторічними експериментами на базі кількох науково-дослідних інститутів на території колишнього Радянського Союзу (Москва, Київ) факт, що будь-яка хвороба супроводжується порушеннями не тільки метаболічних процесів клітини, а й надслабких електромагнітних полів, які її оточують, будучи носіями інформації. Це означає, що відновлення оптимальних для організму електромагнітних параметрів спричинить і відновлення загального гомеостазу. Такі міркування спонукали нас дослідити поєднання курсу лікування антибіотиками хворих на полірезистентний туберкульоз з методикою впливу на зони інформаційно-хвильових взаємодій людського тіла надслабкими електромагнітними полями, які використовуються в інформаційно-хвильових технологіях, забезпечуючи характерну для здорового організму норму.
У 88,9% випадків досягнуто поліпшення самопочуття та нормалізація сну хворих. Виявлено несподіваний ефект: зменшення резистентності або й відновлення повної чутливості мбт до протитуберкульозних препаратів. Оскільки аналогічних повідомлень у літературі не знайдено, то довелося вивчити пряму дію електромагнітного поля приладу на ростові властивості чистих культур мбт, резистентних до протитуберкульозних препаратів: ізонідазіду, рифампціну, стрептоміцину, піразиманіду.
Чутливість мбт до протитуберкульозних препаратів вивчали методом абсолютних концентрацій, для чого готували суспензію чистих культур мбт в ізотонічному розчині хлористого натрію, визначаючи кількість мбт в суспензії по 5-му стандарту оптичної щільності, що відповідає 1х107 мбт в 1 мл. Пробірки з суспензією мбт піддавали дії електромагнітних полів за допомогою приладу «ІХТ-Поріг» з експозицією 5,15 і 30 хвилин. Після цього зразки культури мбт засівали на живільне середовище Йенсена-Левенштейна, де були в стандартних концентраціях протитуберкульозні препарати (ПТП): ізоніазід (І), рифампіцин (РФ), стрептоміцин (С) і піразінамід (Пр).
В культурах мбт, резистентних до 2-х ПТП (ізоніазид і стрептоміцин) ріст збудників повністю припинився після 30-хвилинної дії ЕМП.
В трьох культурах мбт з резистентністю до 3-х ПТП після 15-хвилинної експозиції інтенсивність росту культури мбт зменшилась і тільки в одному випадку (№ 2993) інтенсивність росту після 15-хвилин дії ЕМП майже збереглась.
Ще менші зміни росту культури мбт під впливом ЕМП спостерігаються при резистентності мбт до 4-х протитуберкульозних препаратів, де виражені зміни проявились після 15-хвилинної експозиції тільки в одній культурі.
Отже, здобуті результати показали, що ЕМП апарату «Поріг» впливає на ростові властивості культури мбт, резистентних до протитуберкульозних препаратів. Цей вплив проявляється відновленням чутливості мбт до ПТП і залежить як від ступеню резистентності, так і від тривалості дії електромагнітного поля апарату.
Як відновлення резистентності збудника туберкульозу до дії антибіотиків можна пояснити теоретично?
Відповіддю на масовий наступ лікарських препаратів є інтенсивний адаптативний мутагенез, який підвищує генетичний поліморфізм колоній збудника, відтак і її життєздатність.
Але, згідно з загальнобіологічним принципом Тимофєєва-Ресовського, паралельно в популяції виникають зміни структури ДНК – створюється генетичний шум. Якщо тиск мутагенезу занадто потужний, то, як показали експериментальні дослідження, на колонії мікроорганізмів це позначається несприятливо: існує якась норма процесу адаптативних змін, якої прагнутиме колонія, який – назвемо його так – типовий стан. Що його забезпечуватиме? Математичні розрахунки показують: якщо його (генетичного шуму) рівень менший від необхідної для стійкості популяції величини, то він дуже скоро вводиться ззовні (підкреслення наше). У нашому випадку зовнішні електромагнітні, адекватні тим, які супроводжують процеси метаболізму живої клітини. Це означає, що популяція відновлюватиме свій типовий стан, якщо створити їй для того можливості. Ставатиме більш ізогенною, відтак і доступною для дії антибіотиків. Можливо, ізогенність досягається через блокування транспозонів чи касет з генами, можливо, через репресування ферментів, які забезпечують синтез білка, – важливо, що це відбувається, в чому переконують наші дослідження. «Додатковий вплив», спроможний значно сповільнити хід природного відбору на стійкі до антибіотиків популяції знайдено.
Дослідження необхідно продовжити, але вже тепер з певністю можна казати про відкриття нового ефективного способу спрямування процесів мікросвіту в потрібному людині напрямку. Насамперед – відновлення резистентності збудника туберкульозу до антибактеріальних препаратів.